Stek wołowy z rostbefu z masłem i rozmarynem

Stek wołowy czyli plaster mięsa wołowego z rostbefu grillowany krótko, ale intensywnie na mocnym ogniu.

Stek wołowy smakować będzie amatorom konkretnego jadła. Takiego steka wycina się ze środkowej części grzbietu krowy, gdzie mięso jest nieco twardsze od polędwicy i antrykotu. Ma za to bogatszy smak i jest również bardziej przerośnięte tłuszczem. Porządny New York Strip, bo o takim mowa, ma około 3 centymetrów grubości i jest otoczony tłuszczykiem. Mój dodatkowo wycięty został z kością, co gwarantuje dodatkowe doznania smakowe. Wiadomo bowiem, że mięso przy kości jest najsmaczniejsze. Oczywiście taki stek wołowy najlepiej smakuje przyrządzony na grillu, jednak i w warunkach domowych można zrobić z niego coś pysznego.

Składniki

400 gramowy stek wołowy z kością (New York Strip);
świeży rozmaryn;
masło;
oliwa;
pieprz ziarnisty;
sól morska gruboziarnista;

Przepis na stek wołowy z rostbefu

Zadbaj szczególnie o najwyższą jakość mięsa. Pamiętaj również, że stek powinien pozostać na zewnątrz (poza lodówką) minimum na 30 minut przed jego obróbką cieplną (dowiedz się jak zrobić stek idealny). Tuż przed smażeniem mięso posyp z obu stron dość obficie solą gruboziarnistą oraz świeżo zmielonym (na grubo) pieprzem. Natrzyj mięso dosłownie odrobiną oliwy (1-2 łyżeczki).

Rozgrzej patelnię do momentu, aż zacznie dymić, a wtedy połóż na niej steka. Smaż go 3 minuty na bardzo mocnym ogniu nie ruszając go w tym czasie. Odwróć steka na drugą stronę i smaż go tyle samo czasu, ile na poprzedniej stronie. Patelnia cały czas musi być nagrzana do maksimum. Pamiętaj, aby smażyć steka chwilę również na jego bokach. Stek jest pięknie „owinięty” błonką z tłuszczykiem i powinno się to również fajnie wytopić.

Poniżej znajdziesz ściągawkę, jak długo smażyć steka, aby osiągnąć zamierzony stopień wysmażenia.

stopień wysmażenia stęka

Jak widzisz „moje” 3 minuty z każdej strony gwarantuje steka „medium”. Takiego właśnie lubię najbardziej. Ty wybierz coś odpowiedniego dla Ciebie. Wrzuć na patelnię 1-2 łyżki masła i kilka gałązek świeżego rozmarynu. Od razu unieś patelnię z jednej strony, aby zapobiec błyskawicznemu spaleniu się masła (patelnia jest bardzo gorąca). Dzięki temu zabiegowi masło rozpuści się błyskawicznie, ale nie spali się. Połóż patelnię z powrotem na gaz i obficie polewaj steka masłem przez około 30 sekund.

Stek wołowy sposób podania

Zdejmij steka z patelni i połóż na talerzu. Stek bezwględnie musi teraz „odpocząć” około 5 minut. Jeżeli pokroisz go przed upływem tego czasu wszystkie soki wypłyną z niego i straci on swój smak i soczystość. Gdy stek odpocznie odkrój kość, a następnie pokrój go dużym, bardzo ostrym nożem w plastry. Staraj się przy tym nie naciskać mięsa, aby wszystkie cenne soki pozostały w środku. Pokrojone mięso polej pysznym masłem rozmarynowym z patelni, na której stek się smażył. Podawaj od razu.


Poznaj przepis na krupnioki z grilla, czyli pyszną i świetnie doprawioną kaszankę z Górnego Śląska.


Rekomendowane przepisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *