Syrop z sosny potrzebny na zimowe infekcje

Syrop z młodych pędów sosny, czyli jej corocznych przyrostów, przyrządzony z dodatkiem cukru trzcinowego.

Syrop z sosny to fantastyczne, naturalne lekarstwo na przeziębienia i kaszel. Syrop przygotowuje się z corocznych przyrostów sosny, czyli młodych pędów tego drzewa. Należy zbierać przyrosty o jasnozielonej barwie, najlepiej takie z widoczną żywicą. Bardzo ważnym jest, aby zebrane pędy jak naszybciej trafiły do słoika. Dzięki temu zachowają jędrność i świeżość, a uzyskany syrop będzie bardzo wartościowy. Syrop z sosny najlepiej pasteryzować w małych słoiczkach, a w takim przypadku nie straci on swoich leczniczych właściwości nawet przez 2 lata.

Składniki

duża siatka młodych pędów sosny, świeżo zebranych;
1 kilogram trzcinowego cukru;

Przepis na syrop z sosny

Podstawą dobrego syropu z sosny są młode pędy sosny tzw. przyrosty. Najlepiej zebrać takie jasne o kilku centymetrowej długości (około 10 centymetrowe). Po ich zebraniu jak najszybciej trzeba je dostarczyć do domu, włożyć do słoika i zasypać cukrem. Tylko wtedy syrop z sosny będzie miał znakomite właściwości lecznicze.

Pędy można szybko i delikatnie przelać bieżącą wodą, aby usunąć nieczystości, ale ja przyznam się nie robię tego, uważam to za czyn zbędny. Pędy połam na mniejsze kawałki, szyszki przetnij na połowę (niektórzy pędy gniotą tak, aby uzyskać z nich jeszcze więcej syropu). Tak przygotowane pędy układaj warstwami w dużym słoiku, a każdą warstwę pędów przesyp cukrem (ja wybrałem akurat cukier trzcinowy). Gdy wykorzystasz już wszystkie pędy na wierzchu pozostaw warstwę cukru.

Ilość użytego cukru zależy oczywiście od Ciebie tak samo, jak i sam fakt jego zastosowania. Dużo lepszym rozwiązaniem byłoby użycie miodu zamiast cukru, ale ten w potrzebnych tutaj ilościach mógłby zrujnować niejedną kieszeń. Tak, czy siak przygotowany w słoikach „zaczyn” przykryj szczelnie lub po prostu zakręć słoik i odstaw go w ciepłe miejsce.

Syrop z sosny panaceum dla każdego

Zwykle syrop wytrąca się w przeciągu tygodnia, ale zależy to od stopnia nasłonecznienia miejsca, w którym słoik stoi oraz temperatury tego miejsca. Syrop można zlewać, gdy jest go prawie tyle, że zakrywa całą zawartość słoika. Zawartość słoika bardzo dokładnie przecedź przez gazę; syrop powinien mieć piękną, ciemną, bursztynową barwę.

Przelej do małych słoiczków, słoiki pasteryzuj i przechowuj do zimy w ciemnym i chłodnym pomieszczeniu (spiżarnia byłaby oczywiście najlepsza). To znakomite panaceum, w szczególności na przeziębienia i kaszel, czyli „tradycyjne” zimowe dolegliwości.


Wypróbuj również mój uwielbiany przepis na borówki w cukrze.


Rekomendowane przepisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *