Tzatziki to wspaniały grecki sos, który idealnie pasuje do mięsa, ale i np. pieczonych warzyw. Większość z pewnością ma swój przepis na niego, a Ci którym on „nie wychodzi” niech spróbują mojego przepisu. Przywieziony prosto z Krety, oryginalny, uczyni Twoją kuchnię bardziej smakowitą i autentyczną. Podstawą dobrego sosu tzatziki jest gęsty, naturalny jogurt. W oryginale zawsze o zawartości 10% tłuszczu. I żadne inne surogaty go nie zastąpią. Nie ma takiej możliwości.
Składniki
200 gramowe opakowanie gęstego jogurtu o zawartości tłuszczu 10%;
1 świeży ogórek;
1 ząbek czosnku;
oliwa extra vergine;
biały ocet winny lub cytryna;
sól, suszone oregano i oliwki do ozdoby;
Przepis na tzatziki sos grecki
Jogurt, który jest podstawą sosu powinien być gęsty, naturalny, o zawartości tłuszczu 10%. Najlepszy oczywiście będzie oryginalny, grecki, ale w przypadku jego braku użyj „typu greckiego”, np. Bakoma.
Do moździerza włóż obrany i zmiażdżony ząbek czosnku (jeśli wolisz wrzuć cały, rozetrzesz go za chwilę) i wlej dwie łyżeczki oliwy extra vergine. Wlej również do moździerza dwie łyżeczki białego octu winnego i wsyp szczyptę soli. Dokładnie wszystko utrzyj na gładką masę.
Do miski przełóż jogurt, dodaj do niego otrzymaną pastę czosnkową i wymieszaj całość bardzo dokładnie. Następnie przykryj miskę folią spożywczą i wstaw ją do lodówki na kilka godzin, aby jogurt pochłonął smaki pasty.
Ogórka umyj dobrze pod bieżącą wodą i zetrzyj na tarce. Ja sugeruję duże oczka, ale jeśli wolisz możesz użyć tych mniejszych, kwestia preferencji. Starte ogórki przełóż na sito, odciśnij z nich nadmiar wody, a następnie zasyp szczyptą soli i wymieszaj. Sito pozostaw na misce na pół godziny, aby w tym czasie odciekła pozostała woda z ogórka.
Sos tzatziki sposób podania
Tzatziki należy „wykończyć” pół godziny przed ich konsumpcją, aby sos nie „podszedł” wodą. W tym celu przełóż starte ogórki do gazy i bardzo, bardzo porządnie odciśnij pozostałą jeszcze wodę. Następnie wyjmij „przemacerowany” jogurt z lodówki i dodaj do niego odciśnięte ogórki.
Dopraw tzatziki ostatecznie solą, oliwą, octem winnym (lub zamiennie cytryną), oczywiście jeśli potrzeba. Możesz również dodać niedużą garstkę posiekanego świeżego koperku. Podawaj skropiony odrobiną oliwy extra vergine, posypany odrobiną suszonego oregano z oliwką na środku. Podawaj np. do gyrosa (zobacz przepis na gyros drobiowy).