Węgierskie leczo oryginał znad modrego Dunaju

Węgierskie leczo to potrawka przyrządzana z krojonej białej papryki gotowanej z dodatkiem słoniny, cebuli, pomidorów, kiełbasy oraz mielonej słodkiej papryki.

Leczo, takie prawdziwe, może być szokiem dla wszystkich tych, którzy lubują się w profanowaniu dań klasycznych. Przede wszystkim aby zrobić prawdziwe leczo konieczne jest pozyskanie dobrej, wędzonej słoniny (najlepiej z mangalicy) i białej, podłużnej papryki. Wbrew pozorom nie jest to zadanie niewykonalne, jeśli dobrze poszukasz znajdziesz bez problemu. A jak już znajdziesz to zrób leczo według mojego przepisu. Otrzymasz danie o mocnym smaku papryki, z lekko wyczuwalnym smakiem słoniny. Danie o pięknym, głębokim kolorze czerwonej papryki. W stosunku do oryginału moje węgierskie leczo jest bardziej płynne, ale zapewniam, że równie dobre, albo nawet lepsze.

Składniki

5-7 sztuk białej, podłużnej papryki;
50 gramów wędzonej słoniny (najlepiej z mangalicy);
4 pomidory;
mała słodka, czerwona papryka;
1 mała, ostra papryka;
duża cebula;
150 gramów kiełbasy (np. dobra parówkowa lub typu podwawelskiej, czy śląskiej);
słodka, mielona papryka;
smalec wieprzowy z mangalicy;
sól, pieprz;

Przepis na węgierskie leczo

Z podanych ilości zrobisz leczo węgierskie dla mniej więcej 4 osób. Kiełbasę, słoninę, cebulę oraz papryki pokrój w kostkę. Pomidory sparz wrzątkiem, obierz ze skóry i również pokrój w kosteczkę.

Słoninę wrzuć na patelnię i smaż na średnim ogniu, aż wytopi się z niej tłuszcz (nie przyrumieniaj za mocno). Wrzuć na patelnię cebulę i smaż, aż się zeszkli, ale nie przyrumieni. Wyłącz gaz pod patelnią albo zdejmij ją z gazu. Dodaj 2 łyżki mielonej, słodkiej papryki. Wymieszaj zawartość patelni, aż tłuszcz połączy się z papryką. Wstaw patelnię z powrotem na gaz. Dolej szklankę wrzątku i rozmieszaj wszystko, aż powstanie gęsta masa. Przelej zawartość patelni do dużego garnka.

Pora na kolejne składniki dania. Wrzuć paprykę do garnka, dodaj pokrojone pomidory i wlej tyle wrzątku, aby uzyskać żądaną gęstość leczo. Wrzuć do garnka pokrojoną kiełbasę. Im więcej dolejesz wody, tym leczo w tym momencie będzie miało słabszy smak, doprawienie pozostaw jednak na koniec. Dodaj jeszcze łyżkę mielonej słodkiej papryki i gotuj wszystko na średnim ogniu 10 minut (nie rozgotuj papryki).

Leczo sposób podania

Do ostatecznego przyprawienia leczo zamiast soli, „veget” i innych tego typu cudów użyj najlepiej oryginalnej pasty węgierskiej (bez problemu do kupienia w sklepach, najczęściej w formie tubek lub słoików). Są one robione zwykle z wściekle ostrych papryk i są dość słone. Doskonale podkreślają smak węgierskich potraw takich, jak leczo czy zupa gulaszowa.

Podawaj z kromką białego, pszennego pieczywa przyprawione łyżeczką (lub więcej, według smaku) ostrej pasty paprykowej. Cóż więcej do szczęścia potrzeba? No może kieliszka palinki po posiłku.


Przygotuj prawdziwy gulasz po węgiersku.


Rekomendowane przepisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *