Zupa cebulowa, ta rodem z Francji, ma tyle samo zwolenników, co przeciwników. Jej słodycz z karmelizowanej w procesie długiego, powolnego duszenia cebuli nie każdemu odpowiada. Do tego sporo masła, na którym tę cebulę należy smażyć, a następnie dusić czyni tę zupę „charakterną”. Moja zupa cebulowa przyrządzana jest na średnio karmelizowanej cebuli, dzięki czemu jest stosunkowo jasna i delikatniejsza w smaku od tej na mocno wysmażonej, ciemnej cebuli. Wykorzystaj mój przepis jako bazę do stworzenia własnej zupy cebulowej. Bo każdy ma inny gust i smak.
Składniki
nawet 2 litry mocnego, domowego wywaru wołowego;
1 kilogram cebuli;
130 gramów masła;
250 ml białego wytrawnego wina;
weka (bułka paryska, bułka wrocławska);
czosnek;
ser gruyere lub emmentaler;
oliwa z oliwek;
cukier;
mąka pszenna;
sól, pieprz;
Zupa cebulowa przepis
Oczywiście najważniejszym składnikiem zupy cebulowej jest cebula. Jednak drugim bardzo istotnym składnikiem tej zupy jest płyn. Tutaj nie obejdzie się bez mocnego, domowego wywaru wołowego. Może to być pozostały z niedzielnego obiadu rosół, może to być wywar ekstra. Będzie go potrzeba około 1,5-2 litrów.
Cebuli, czyli podstawowego składnika zupy potrzeba cały 1 kilogram i ani grama mniej. Jeśli nie przepadasz za cebulą, nawet taką karmelizowaną, słodką nie rób tej zupy. Jeśli dasz mniej cebuli z obawy przed zbyt intensywnym smakiem zupy również jej nie przyrządzaj. Kilogram cebuli po prostu być musi. Obierz ją z łupin i pokrój w piórka.
W dużym garnku rozpuść masło, około 130 gramów, a więc ponad połowę kostki. I również nie oszczędzaj na maśle. Dodaj też trochę oliwy, aby masło nie przypaliło się. Na roztopione masło i oliwę wrzuć posiekaną cebulę. Smaż ją na średnim ogniu kilka minut, aż się zeszkli. Następnie przykryj garnek pokrywką, zmniejsz gaz i duś cebulę około 15 minut, aż stanie się lekko złota.
Do cebuli dodaj pół łyżeczki cukru i pół łyżeczki soli. Wymieszaj i duś cebulę na średnim ogniu od czasu do czasu mieszając około 40 minut, aż lekko zbrązowieje. Tu sprawa kluczowa, porządna zupa cebulowa winna być przyrządzona na dość mocno skarmelizowanej cebuli. Jeśli jednak jak ja wolisz jej nieco łagodniejszą wersję, cebula winna być jedynie lekko brązowa.
Gdy cebula osiągnie pożądany przez Ciebie stopień karmelizacji zwiększ gaz pod garnkiem i wlej do cebuli 250 ml białego wytrawnego wina. Winno trzeba teraz odparować.
Porada-> w oryginalnym przepisie cebula powinna być zrobiona „na ciemno”.
Pamiętaj, że to TY gotujesz, więc wolno Ci wprowadzić drobne modyfikacje.
Do cebuli dodaj również łyżeczkę mielonego pieprzu. Gdy wino niemal całkowicie odparuje dodaj 1 kopiatą łyżkę mąki. Przesmaż ją chwilę z cebulą (2-3 minuty powinny wystarczyć). Do garnka wlej 1,5-2 litrów gorącego wywaru wołowego, ilośc zależy od Twoich upodobań. Pamiętaj, że zupa cebulowa winna być gęsta, ale weź również „zapas” na jej odparowanie. Zmniejsz gaz, zupę gotuj na wolnym ogniu około 45 minut, aż cebula zacznie się rozpadać.
Podczas gdy zupa się gotuje przygotuj grzanki, w tym celu pokrój wekę (bagietkę, bułkę wrocławską) na kromki. Ułóż je na blasze i wstaw do piekarnika nagrzanego do temperatury 180 stopni na 5 minut. Po tym czasie wyjmij blachę. Kromki posmaruj czosnkiem, skrop oliwą i ponownie wstaw do piekarnika na około 5 minut, aż ładnie się zrumienią (piecz z obu stron).
Zupa cebulowa sposób podania
Gotową zupę wlej do żaroodpornych misek. Na wierzchu każdej zupy ułóż grzankę. Na każdą grzankę nałóż nieco startego sera Gruyere lub Emmentaler i łyżeczkę masła. Miski przełóż na blachę i wstaw do piekarnika nagrzanego do temperatury 230 stopni. Zapiekaj około 15-20 minut, aż ser się roztopi i nieco przyrumieni.
Wypróbuj także przepis na kurczaka tandoori domowym sposobem.