Zupa z pora to doskonała alternatywa dla klasycznej zupy cebulowej. Kto jest fanem tej ostatniej dobrze wie, że porządnie przyrządzona zupa cebulowa ma słodkawy smak, a ostry smak cebuli zanika podczas gotowania. Nie inaczej jest z porem, choć ten z natury jest znacznie mniej ostry w smaku aniżeli cebula. Por jednak ma tę przewagę nad cebulą, że jego smak jest bogatszy o naturalną słodycz. Podczas gotowania por łagodnieje, a zupa z pora staje się aksamitna i słodziutka, jak maliny. Ważne, by zupę gotować dłużej, aby por nabrał właściwego smaku.
Składniki
1,5 litra bulionu jarzynowego lub drobiowego
3 młode pory z jak najdłuższą jasnozieloną częścią
2 ziemniaki
1-2 marchewki
1 cebula (opcja)
puszka czerwonej fasolki
oliwa z oliwek
sól, pieprz
Zupa z pora z fasolką przepis
Z porów odetnij liście i korzenie, a łodygi natnij na całej długości do połowy. Umyj łodygi pod bieżącą wodą. Byłoby świetnie, gdyby udało Ci się nabyć młode pory. To takie, które mają bardzo długą jasnozieloną część. Takie pory są delikatne w smaku, słodziutkie i niezbyt ostre. Pokrój pory w półplasterki. Marchewkę umyj i również pokrój w małe kawałki.
Czy warto dodawać do zupy z pora cebulę? Generalnie nie, jednak w moim przypadku (gdy pory są delikatne, słodkie i mają „mało białego, co jest takie ostre w smaku”) to tak. Rozgrzej na patelni nieco oliwy, wrzuć pokrojone warzywa. Smaż warzywa na średnim ogniu 5-8 minut mieszając od czasu do czasu. Warzywa nie mogą się przyrumienić, a jedynie lekko zmięknąć i oddać swój smak. W garnku zagotuj bulion, a następnie wrzuć do niego przesmażone warzywa. Dodaj sól, trochę pieprzu i gotuj zupę na wolnym ogniu pod przykryciem 45 minut.
Podczas gdy zupa z pora się gotuje obierz i pokrój w kostkę ziemniaki i odsącz fasolkę z zalewy. Nasza zupa z pora zaczyna już nabierać właściwego smaku. Po upływie wskazanego powyżej czasu dorzuć do zupy ziemniaki i gotuj jeszcze około 10 minut.
Zupa z pora z fasolką sposób podania
Zupa z pora jest już właściwie gotowa. Pory są prawie rozgotowane, to świetnie. To właśnie dzięki temu zupa jest pysznie słodka, aksamitna. Wrzuć do niej teraz fasolkę. Co to byłaby za zupa bez świeżych ziół. Garść posiekanego koperku nie tylko doda zupie witamin, ale przede wszystkim przełamie jej smak. Zupa z pora z fasolką czerwoną jest gotowa. Wyłącz gaz pod garnkiem. Dopraw zupę solą i pieprzem, jeśli potrzeba, a także wlej 2-3 łyżki oliwy. To bardzo podnieść smak zupy.
Dzięki dodaniu koperku zupa z pora nadal będzie pysznie słodka, ale smakiem przypominać już będzie nieco polską zupę parzybrodę (poznaj mój przepis na parzybroda czyli kapuśniak ze słodkiej kapusty). Jeżeli odpowiada Ci smak zupy przed dodaniem koperku to po prostu go nie dodawaj, bo zmienia on smak zupy dość poważnie. A wyjąć się go potem nie da.
Podawaj na ciepło z kromką świeżego pieczywa. Zupa jest delikatna, łagodna w smaku i naprawdę pyszna. Pokochasz.
Poznaj klasyczny francuski przepis na zupa cebulowa. oraz przepis na fasolowa zupa na wędzonej słoninie. Jest moc!