Żurawina do mięsa idealna na zimę

Żurawina smażona na gęsto z cukrem i z dodatkiem gruszek, a następnie pasteryzowana w słoikach na zimę to doskonały dodatek do mięsa.

Żurawina do mięsa to wciąż zbyt mało doceniany przez nas rarytas, który odnaleziony w zimie w piwnicy lub spiżarni ucieszy niejednego smakosza. Taka żurawina, w smaku nieco cierpka i kwaskowa, jest absolutnie doskonałym dodatkiem do różnych mięsiw, jak np. do pieczonej kaczki. Do klopsików z czerwonego mięsa w ciemnym sosie pieczeniowym Szwedzi podają obowiązkowo konfiturę z borówki czerwonej, więc żurawina pasować również będzie i tutaj jak ulał. No jasne, że i do świeżego pieczywa się nada, czy też okrasi swym smakiem dobry, wiejski twaróg. Ile głów, tyle pomysłów na jej wykorzystanie pojawić się może. Żurawina do mięsa pasuje jednak najlepiej. Mówię szczerze, naprawdę warto.

Składniki

500 gramów świeżej żurawiny;
150 gramów cukru trzcinowego;
1 lub 2 twarde, ale słodkie gruszki;
1 cytryna;

Żurawina do mięsa przepis

Zacznij od przygotowania słoików i zakrętek, do pasteryzacji muszą być uprzednio porządnie umyte i sparzone wrzątkiem. Żurawinę lepiej jest kupić kilka dni wcześniej i zamrozić. Dzięki temu straci sporo ze swej cierpkości; rozmroź ją tuż przed jej przygotowaniem. Porządnie przepłucz pod bieżącą wodą, odsącz i wrzuć na rozgrzaną patelnię.

Do żurawiny wsyp 150 gramów cukru trzcinowego. Zwykle cukru dodaje się do przetworów więcej, jednak ja nie przepadam za zbyt słodkimi konfiturami. Poza tym żurawina zawiera sporo pektyny, czyli naturalnej „żelatyny”, dzięki czemu ograniczenie ilości cukru w przetworach nie wpłynie negatywnie na jej gęstość i „kleistość” po jej przesmażeniu.

Smażymy żurawinę

Smaż żurawinę na średnim ogniu wraz z cukrem mieszając od czasu do czasu. Przygotuj gruszkę lub gruszki. Ile jej dodasz zależy od Twoich upodobań no i od wielkości gruszek.

Porada-> dodanie gruszki do żurawiny przełamuje cierpki smak żurawiny.

Podczas gdy żurawina się smaży obierz gruszkę, a następnie pokrój ją w drobną kostkę. Gdy żurawina wypuści już sporo soku, a cukier całkowicie się rozpuści wrzuć na patelnię pokrojoną gruszkę.

Smaż owoce do momentu, aż woda odparuje, większość owoców żurawiny rozpadnie się, a powstała masa zacznie robić się gęsta. Żurawina jest dosyć kwaśna, jednak okazało się, że bez dodatku soku z cytryny nie jest tak smaczna, jak przypuszczałem. Sok ze świeżo wyciśniętej cytryny zdecydowanie poprawił jej smak. Żurawina do mięs jest gotowa do pasteryzacji, gdy na patelni będzie miała konsystencję gęstej konfitury. Cały proces smażenia żurawiny zajmie Ci około 15 do 20 minut.

Pasteryzujemy żurawinę w słoikach

Gdy żurawina jest gotowa wlewaj ją do słoików, a każdy z nich od razu zakręć mocno zakrętką. Ja użyłem małych słoiczków o pojemności 0,33 litra. Z podanych ilości owoców wyszły trzy słoiczki żurawiny. Zakręcone słoiki z żurawiną włóż do szerokiego naczynia i wlej gorącą wodę do wysokości 3⁄4 słoików. Dno naczynia winno być wyłożone ściereczką, aby słoiki nie potłukły się. Pasteryzuj na wolnym ogniu 20 minut.

Żurawina do mięsa sposób podania

Po wskazanym powyżej czasie wyjmij słoiki z naczynia, ułóż dnem do góry na ściereczce, następnie przykryj dobrze drugą ściereczką i pozostaw na kilka godzin, aż przetwory przestygną. Po tym czasie odwróć słoiki z żurawiną i sprawdź, czy dobrze „zassały”. Przenieś je do chłodnego pomieszczenia. Będą cieszyć Cię zimą.

Będzie smakować do naprawdę wielu dań i produktów. Tylko od Ciebie zależy, w jaki sposób wykorzystasz ją w ponure, chłodne, zimowe wieczory.


Zachęcam Cię do zapoznania się z pysznym przepisem na galaretka z pomarańczy.


Rekomendowane przepisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *