Bulion warzywny dość intensywny w smaku

Bulion warzywny przygotowany z warzyw korzeniowych idealnie nadający się jako baza do zup i sosów.

Bulion warzywny to oczywiście podstawa wielu zup i sosów. Dzięki użyciu domowego wywaru jarzynowego moje sosy i zupy nie smakują zawsze tak samo, czyli kostką rosołową. Wiele lat doświadczeń w kuchni sprawiło, że zawsze mam w zamrażalniku kilka porcji bulionu warzywnego, który mogę wykorzystać w dowolnej chwili. Zdecydowanie przyśpiesza to przygotowanie dowolnej zupy, wystarczy tylko rozmrozić i baza do zupy gotowa. Warto również bulion jarzynowy zamrozić w woreczkach do lodu.Takie kosteczki przydają się do wzmocnienia i uszlachetnienia smaku sosów. Smak wywaru warzywnego to sprawa czysto indywidualna. Może być słodszy dzięki dodaniu większej ilości marchewki. Może być wyrazistszy dzięki dodaniu ziela angielskiego itd itp. Ważne, aby samemu wypracować własny smak.

Składniki

2-3 marchewki;
3-4 pietruszki;
natka pietruszki;
2 cebule;
1 por;
kawałek selera;
2 ząbki czosnku;
3 kulki ziela angielskiego;
2 listki laurowe;
masło klarowane;
sól, pieprz;

Przepis na bulion warzywny

Składniki: 2 lub 3 marchewki, 3 lub 4 pietruszki, natka pietruszki, 2 cebule, por, kawałek selera, 2 ząbki czosnku, 3 kulki ziela angielskiego,  a także 2 listki laurowe. Cebulę posiekaj w piórka, pora w półplasterki. Na patelni rozgrzej nieco masła klarowanego i wrzuć cebulę i pora. Smaż jarzyny na małym ogniu kilka minut. Następnie wlej do nich szklankę wody i duś wszystko około 10 minut.

Obierz marchewki, pietruszki i selera, a następnie przekrój wzdłuż na połowę. Jarzyny oraz przyprawy wrzuć do garnka i zalej 3 litrami wody i doprowadź do wrzenia. Dodaj do garnka uduszoną cebulę i pora, a następnie gotuj jarzyny na wolnym ogniu przez 40-60 minut. Nie powinien bulgotać zbyt mocno, wystarczy, żeby jedynie „pyrkał”

Na koniec przecedź wywar jarzynowy przez gazę. Wywar można mrozić w np. półlitrowych porcjach. Stanowi świetną bazę do zup i sosów.

Bulion warzywny nie musi być klarowny

Bulion z jarzyn nie musi być klarowny, bo to nie rosół. Powinien mieć jednak mocny smak.


Zrób również prosty i szybki wywar warzywny o nieco innym smaku.


Rekomendowane przepisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *