Salsa pomidorowa Pico de Gallo

Salsa pomidorowa przygotowana z drobno pokrojonych dojrzałych pomidorów, papryczki jalapeno, czerwonej cebuli, dymki i świeżej kolendry skropionych obficie sokiem z limonki.

Salsa pomidorowa znana pod nazwą Pico de Gallo to bodaj najsłynniejsza salsa pomidorowa na świecie. To ikona kuchni meksykańskiej, niezwykle popularny dodatek do tak znakomitych dań tej kuchni, jak np. fajitas lub burritos. Określenie „salsa” w tym przypadku może być nieco mylące, bowiem pico de gallo to raczej rodzaj sałatki pomidorowej. Przyrządzenie jej jest banalne, natomiast jej dodatek niebywale wzmacnia smak każdego dania, do którego ją się doda. I to niekoniecznie tylko do dań kuchni meksykańskiej.

Składniki

3 duże pomidory;
1 mała papryczka jalapeno lub chilli;
spora garść świeżej kolendry;
1 mała czerwona cebula;
1 limonka;
dymka;
sól;

Salsa pomidorowa Pico de Gallo przepis

1. Przygotuj wszystkie składniki.

2. Pomidory natnij na obu końcach w krzyż i zalej wrzątkiem. Pozostaw je na 2 minuty we wrzątku. Ostrą papryczkę posiekaj drobno, podobnie jak niewielką ilość dymki.

3. Obierz i posiekaj bardzo drobno czerwoną cebulę. Sparzone pomidory przelej obficie zimną wodą, a następnie zdejmij z nich skórkę. Teraz pokrój pomidory w niedużą kostkę – pestki wyrzuć, zostaw sam miąższ.

4. Pokrojone w kostkę pomidory pozbaw nadmiaru wody i włóż do miski. Dodaj posiekaną czerwoną cebulę, ostrą papryczkę, dymkę oraz garść posiekanej świeżej kolendry. Każdy z tych dodatków ma być jedynie przyprawą, więc nie dodawaj ich za wiele. Pico de gallo to salsa pomidorowa, więc to pomidory muszą zdecydowanie być wyczuwalne na pierwszym planie.

5. Salsa musi być posolona – pomidory dzięki dodatkowi soli zyskują na smaku. Również odrobina świeżego soku z wyciśniętej limonki znacznie wzbogaci smak salsy.

Salsa pomidorowa Pico de Gallo sposób podania

Pico de Gallo to obowiązkowy dodatek do dań kuchni tego kraju. Dzięki zastosowaniu w niej świeżo wyciśniętego soku z limonki oraz świeżej kolendry salsa jest bardzo odświeżająca i podnosi smak wielu dań, nie tylko kuchni meksykańskiej.


Wypróbuj pyszny <<przepis na naleśniki meksykańskie a’la tacos>>. Zachwycisz się smakiem.


Rekomendowane przepisy