Bataty pieczone z masłem czosnkowym podane

Bataty skropione oliwą, posypane solą morską, zawinięte w folię aluminiową i pieczone do miękkości.

Bataty pieczone są pyszne. To wciąż nieodkryte w pełni przez Polaków warzywo. A szkoda, bo jest bardzo uniwersalne, można je gotować, smażyć i piec na wszelkie możliwe sposoby. Batatami można zastąpić tradycyjne ziemniaki, choć akurat z tym byłbym bardzo ostrożny. W przeciwieństwie do naszych ziemniaków bataty są słodkie i gotują się dwa razy szybciej. Zawierają mniej skrobi, dzięki czemu mają niższy indeks glikemiczny, co oznacza, że są idealnym zamiennikiem tradycyjnego ziemniaka dla chorych na cukrzycę. Mam dla Ciebie prosty przepis na bataty pieczone w piekarniku, choć wyobrażam sobie że znacznie lepiej (podobnie jak polskie ziemniaki) smakować pewnie będą z ogniska.

Składniki

kilogram batatów;
oliwa z oliwek;
sólo morska gruboziarnista;

Przepis na bataty pieczone

Kup 1 kilogram batatów. Do pieczenia najlepiej wybierz takie niezbyt duże, aby nie piekły się za długo. Oczywiście jeżeli będą zbliżonego kształtu i wielkości również pomoże to w ich pieczeniu. Bataty umyj pod bieżącą wodą i osusz dokładnie ręcznikami papierowymi.

Przyprawiamy bataty przed pieczeniem

Każdego batata połóż na kawałku folii aluminiowej takiej wielkości, aby później bez problemu można było go nią owinąć. Każdego batata skrop łyżką oliwy z oliwek. Bataty posyp również solą morską. Wmasuj oliwę i sól w każdego batata i owiń je szczelnie folią aluminiową. Owinięte folią aluminiową bataty ułóż w naczyniu żaroodpornym. W czasie pieczenia bataty mogą „wypuścić” nieco wody lub po prostu wyleje się trochę oliwy, zatem dzięki takiemu rozwiązaniu unikniesz zabrudzenia piekarnika.

Pieczemy bataty

Piecz bataty w piekarniku nagrzanym do temperatury 180 do 200 stopni przez około 1 godzinę, w zależności od ich wielkości i grubości. Podany czas jest oczywiście orientacyjny, bataty nie wymagają aptekarskiego czasu pieczenia. Myślę, że szaleństwem byłoby odpalanie piekarnika dla pieczenia kliku batatów. Ja zwykle wrzucam je do piekarnika, gdy przygotowuję np. pieczeń, piekę gęś lub nawet jakieś ciasto. Jedno drugiemu w tym wypadku nie przeszkadza.

Bataty pieczone propozycja podania

Bataty pieczone wyjmij z naczynia żaroodpornego i delikatnie rozwiń folię aluminiową. Jeżeli uginają się pod lekkim naciskiem palca to znaczy, że są dobrze upieczone. Ułóż wszystkie bataty na talerzu i rozetnij je nożem wzdłuż, powinny wspaniale pachnieć.

Na każdym batacie rozłóż po kawałku domowego masła czosnkowego, z nim smakują niesamowicie. Podane z masłem czosnkowym to fantastyczny dodatek do obiadu, ale i jedzone solo smakują znakomicie.


Zobacz jak smaczna jest zapiekanka z grzybami kapustą i batatami. Wypróbuj także bataty zapiekane z serem i speckiem. Poezja smaku!


Rekomendowane przepisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *