Kotlety po węgiersku z debreczynkami do smaku

Kotlety schabowe po węgiersku duszone z kiełbaskami debreczynkami, warzywami oraz dużą ilością mielonej słodkiej papryki.

Kotlety schabowe po węgiersku duszone z kiełbaskami debreczynkami, warzywami oraz dużą ilością mielonej słodkiej papryki. Te kotlety po węgiersku są łudząco podobne do innego węgierskiego dania, mowa oczywiście o schabie po bakońsku. Nie ma jednak nic złego w powielaniu udanych wzorców. Zresztą co tu jest wzorcem, a co jedynie kopią trudno orzec. Do przygotowania dania używa się wieprzowych kotletów schabowych oraz paprykowanych węgierskich debreczynek. Te ostatnie to delikatne, bardzo smaczne kiełbaski wyglądem przypominającym nieco nasze serdelki. Strukturę mają jednak zgoła odmienną, podobnie jak i smak. Mogą być pikantne, ale i łagodne; których użyjesz zależy do Ciebie. Jeśli ich nie dostaniesz użyj kiełbasy dobrze paprykowanej w zastępstwie.

Składniki

400 gramów kotletów schabowych bez kości;
300 gramów debreczynek;
plasterek wędzonej słoniny z mangalicy;
2 cebule;
1-2 świeże papryki;
2-3 pomidory;
mielona sodka papryka;
ostra mielona papryka;
kminek mielony;
gęsi lub wieprzowy domowy smalec;
mąka pszenna;
sól, pieprz;

Przepis na kotlety po węgiersku

Kotlety rozbij, posól i posyp świeżo zmielonym pieprzem. Odłóż na bok. Cebule obierz i pokrój w drobną kostkę. Podobnie pokrój  słoninę. Ile użyć słoniny? Według własnego upodobania, ale plasterek powinien wystarczyć. Paprykę pozbaw białych błonek i pokrój w niedużą kostkę. Pomidory natnij na krzyż, włóż do garnka i zalej wrzącą wodą. Pozostaw we wrzątku przez 2 minuty, a następnie przelej je obficie zimną wodą, a następnie zdejmij z nich skórkę. Usuń nasiona z wnętrza pomidorów, a resztę pokrój w drobną kostkę. Debreczynki pokrój w plasterki lub półplasterki. Wszystko gotowe, zaczynamy zatem.

Kotlety smażymy na smalcu

Na dużej patelni rozpuść 2 łyżki smalcu. Najlepszy będzie domowy z gęsi (zobacz jak upiec gęś i uzyskać gęsi smalec). Kotlety oprósz delikatnie mąką i smaż krótko z obu stron na mocnym ogniu. Przesmażone kotlety przekładaj do garnka. Patelnię, na której smażyły się kotlety zdejmij na minutę z gazu, aby się nieco schłodziła. Następnie postaw ją z powrotem na gaz. Jeśli tłuszczu jest za mało dodaj jeszcze łyżkę smalcu. Wrzuć na patelnię słoninę i debreczynki. Na patelnię wrzuć również cebulę. Smaż wszystko na średnim, niezbyt mocnym ogniu kilka minut mieszając od czasu do czasu.

Podczas smażenia słonina winna się ładnie wytopić, cebula zeszklić, a debreczynki lekko zrumienić. Zdejmij patelnię z gazu i wsyp na nią 4 kopiate łyżeczki mielonej, słodkiej papryki. Wymieszaj zawartość patelni z mieloną papryką tak, aby tłuszcz połączył się z papryką. Wstaw z powrotem patelnię na gaz i wlej na nią niecałą szklankę gorącej wody. Mieszaj delikatnie, aby powstała jednolita pasta.

Porada-> właściwe przyrządzenie słynnej węgierskiej bazy do wielu dań jest gwarancją oryginalnego, niepowtarzalngeo smaku węgierskich potraw.

Przelej zawartość patelni do garnka, w którym znajdują się przesmażone wcześniej kotlety. Dodaj łyżeczkę ostrej mielonej papryki, łyżeczkę mielonego kminku, a także łyżeczkę soli. Wrzuć do garnka pokrojoną w kostkę świeżą paprykę. Dodaj również pokrojone pomidory. Jeśli trzeba dolej odrobinę gorącej wody pamiętając jednak, że warzywa wypuszczą nieco wody. Sosu w tym daniu nie ma być dużo, lecz ma być treściwy. Duś kotlety po węgiersku pod przykryciem na wolnym ogniu 30 minut do miękkości mięsa. Jeżeli uznasz w tym momencie, że płynu jest za mało, to znaczy że jest go tyle, ile należy.

Węgierska głębia czerwieni

Sos powinien mieć piękny, głęboki czerwony kolor i być treściwy w smaku. Kotlety miękkie, a warzywa rozpadające się. Dozgonniem wdzięczny, że stwórca dał nam kuchnię węgierską.

Rekomendowane przepisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *