Łopatka wieprzowa pieczona z chrupiącą skórką

Łopatka wieprzowa pieczona według tego przepisu to niewątpliwie smakołyk. Jej skórka po upieczeniu chrupać będzie tak głośno, że przybiegną sąsiedzi aby choć nieco jej skosztować. Mięso zaś będzie tak soczyste, że aż soki płynąc będą po Twojej brodzie.

Łopatka wieprzowa pieczona według mojego przepisu to niewątpliwie smakołyk. Jej skórka po upieczeniu chrupać będzie tak głośno, że przybiegną sąsiedzi aby choć nieco jej skosztować. Mięso zaś będzie tak soczyste, że aż soki płynąc będą po Twojej brodzie. Łopatka wieprzowa pieczona według mojego sposobu to prawdziwe arcydzieło smaku. Aby jednak nim się stała muszą być zachowane pewne warunki. Po pierwsze mięso. Użyłem całej przedniej nogi młodego mlecznego prosiaczka. Wraz ze skórą oczywiście. Mięso chrupać przecież nie będzie po upieczeniu, ale skórka i owszem. Mięso będzie cudnie soczyste, skórka bajecznie chrupiąca. Dowiedz się, jak dogodzić sobie kulinarnie pieczoną łopatką wieprzową według mojego sprawdzonego przepisu.

Składniki

cała noga przednia mlecznego prosiaczka, o wadze około 1,5 kilograma
sól morska gruboziarnista
masło albo smalec

Łopatka wieprzowa pieczona przepis sprawdzony

Zakup przednią nogę młodego prosiaczka razem z łopatką i skórą. Łatwo nie będzie, ale warto się postarać. Bez dobrego rzeźnika chyba jednak się nie obejdzie. Mięso dokładnie umyj i jak najlepiej osusz ręcznikami papierowymi. Następne posyp je z obu stron solą morską gruboziarnistą. Soli powinno być dość sporo. Posolone mięso odłóż na bok na około godzinę czasu. Sól wyciągnie z mięsa nieco wody, dzięki czemu będzie ono jeszcze smaczniejsze.

Po wskazanym powyżej czasie usuń delikatnie wodę z mięsa stawiając je na chwilę pionowo. Nie musisz robić nic więcej. Raciczkę owiń folią aluminiową, aby się nie spaliła w trakcie pieczenia.  Nasmaruj mięso od wewnętrznej strony miękkim masłem albo smalcem według uznania.

Nastaw piekarnik na grzanie góra  dół i rozgrzej go do temperatury 180 stopni Celsjusza. Na dnie piekarnika ustaw duże naczynie żaroodporne i wlej do niego 2 szklanki gorącej wody.

Włóż kratkę grillową na środek piekarnika, a następnie połóż na niej łopatkę wieprzową skórą do dołu. Piecz 1,5 godziny uzupełniając co około 30 minut płyn dolewając za każdym razem 1 do 2 szklanek gorącej wody.

Po wskazanym czasie wyjmij mięso, obróć je skórą do góry i nasmaruj miękkim masłem lub smalcem. Teraz łopatka wieprzowa musi spędzić kolejną godzinę ale w temperaturze 190 stopni Celsjusza. Jak poprzednio uzupełniaj wodę w naczyniu żaroodpornym.

Porada-> co jakiś czas polewaj skórkę sosem wytwarzającym się w naczyniu żaroodpornym.

Co jakiś czas polewaj skórkę wytwarzającym się w naczyniu sosem. To tłuszczyk wieprzowy wytapiający się z mięsa połączony z solą i masłem. To znakomite połączenie, które doda smaku całości.

Po upływie w sumie 2,5 godziny pieczenia wyjmij mięso z piekarnika i sprawdź stopień jego upieczenia. Jak to zrobić? Wbij termometr cyfrowy w najgrubszą część mięsa. Idealna temperatura wewnątrz łopatki wieprzowej to około 92 stopni Celsjusza. Jeśli do tej temperatury nieco brakuje, ułóż mięso skórą do dołu i piecz jeszcze 30 minut. Po tym czasie ponownie sprawdź temperaturę. Powinna być ok.

Twoja łopatka wieprzowa pieczona jest już idealnie miękka pora zatem uczynić skórkę super chrupiącą. Ułóż kratkę grillową z mięsem dość wysoko w piekarniku, nastaw grzanie dół i grzałka od góry (lub grill) i podkręć temperaturę do 230 stopni Celsjusza. Po raz ostatni polej skórkę sosem z pieczenia. Piecz mięso kilka minut, aż skórka stanie się cudnie chrupiąca. Uważaj jednak, aby jej nie przypalić.

Łopatka wieprzowa pieczona sposób podania

Łopatka wieprzowa pieczona jest gotowa. Mięso jest idealnie miękkie i soczyste, a skórka bajecznie chrupiąca. Wyłóż mięso na kratce grillowej na zewnątrz i pozwól mu nieco odetchnąć po ponad trzech godzinach pieczenia. Z naczynia żaroodpornego zlej przepyszny sos, jaki powstał podczas pieczenia.

Odkrój kawałek soczystego mięsa wraz z chrupiącą skórką i polej jej sosem pieczeniowym. Nałóż na talerz nieco dobrej musztardy, a obok połóż ogórka kiszonego i kromkę świeżutkiej ciabatty (zobacz jak upiec ciabattę włoskie pieczywo). Jest dobrze, jest naprawdę dobrze.


Warto upiec wypróbować jak świetnie smakuje łopatka jagnięca z pieca. Mamma mia!


Rekomendowane przepisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *