Risotto z grzybami leśnymi i ricottą

Risotto z grzybami leśnymi z dodatkiem grzybów suszonych dla wzmocnienia smaku, doprawione na koniec masłem, serem ricotta i parmezanem.

Risotto z grzybami leśnymi przygotowane z dodatkiem grzybów suszonych dla wzmocnienia smaku, doprawione na koniec masłem, serem ricotta i parmezanem. Takie risotto z aromatycznymi grzybami takimi prosto z lasu to niewiarygodnie pyszne danie. I od razu kilka ważnych wskazówek. Przede wszystkim użyj różnego rodzaju grzybów, dzięki czemu smak risotto będzie niepowtarzalny. Dobrym pomysłem jest także, aby do wywaru ze świeżych grzybów dolać wywar z ugotowanych grzybów suszonych. Dzięki temu uzyskasz jeszcze mocniejszy smak grzybów w Twoim risotto. Wreszcie masło, parmezan, i ricotta są absolutnie niezbędne. To risotto jest wyjątkowo smaczne, ale i kaloryczne. I takie musi być. Tu nie ma skrótów. Albo dobry smak, albo mało kalorii.

Składniki

600 gramów świeżych grzybów leśnych;
5 dużych kapeluszy suszonych podgrzybków;
300 gramów ryżu arborio;
2 lub 3 ząbki czosnku;
3 szalotki;
1 czerwona papryczka chilli;
małe opakowanie ricotty;
masło;
oliwa z oliwek;
ser typu parmezan;
natka pietruszki;
sól, pieprz;

Przepis na risotto z grzybami

Przygotuj około 600 gramów różnych grzybów leśnych, np. garść kurek, kilka kozaków i prawdziwków. Grzyby dokładnie oczyść i pokrój w duże kawałki (kurki pozostaw w całości chyba, że są bardzo duże).

Na patelni rozgrzej trochę oliwy i wrzuć posiekane grubo 2 lub 3 ząbki czosnku. Lekko je zrumień, ale nie przypal. Wrzuć na patelnię grzyby, a następnie wlej 600 ml wrzącej wody. Popieprz wszystko i duś grzyby na wolnym ogniu 8 do 10 minut. Po ugotowaniu grzyby przecedź, a powstały wywar grzybowy przelej do garnka i odstaw na mały ogień.

W małym garnuszku w 500 ml wody gotuj na minimalnym ogniu namoczone wcześniej 5 dużych kapeluszy suszonych podgrzybków. Ugotowane kapelusze podgrzybków wyjmij z garnka i posiekaj, a następnie dodaj do uduszonych wcześniej świeżych grzybów. Wywar z suszonych podgrzybków połącz z wywarem ze świeżych grzybów. To będzie pyszna, aromatyczna baza do risotto. Przygotuj pozostałe składniki dania, czyli 300 gramów ryżu arborio, małe opakowanie ricotty, masło, ser typu parmezan.

Na patelni rozgrzej trochę masła klarowanego i wrzuć posiekaną drobno szalotkę (2 lub 3 sztuki). Gdy szalotka się zeszkli wrzuć ryż i smaż go, aż i on się zeszkli. Wtedy wlej chochelkę przygotowanego wcześniej wywaru grzybowego i mieszając od czasu do czasu gotuj ryż na wolnym ogniu. Gdy wywar odparuje wlej kolejną chochelkę, postępuj tak, aż ryż stanie się „al dente”.

Porada-> wywar musi cały czas mieć temperaturę wrzenia, więc powinien stać na gazie na minimalnym ogniu tak, aby po dolaniu do ryżu nie zatrzymać procesu gotowania.

Wcześniej ugotowanie grzyby podgrzej np. kładąc patelnię z nimi na garnku, w którym „mruga” wywar grzybowy na risotto.

Gdy ryż jest „al dente” i ma konsystencję półpłynną wyłącz gaz pod patelnią, wrzuć do niego 2 łyżki masła, 2 łyżki ricotty i garść startego parmezanu. Risotto z grzybami jest już prawie gotowe. Na koniec dodaj grzyby, lekko zamieszaj całość, przykryj pokrywką i pozostaw na 2 minuty, aż risotto nabierze aksamitnej postaci. Dobre risotto musi mieć konsystencję lekko lejącą się; lepiej żeby było ciut za rzadkie, aniżeli gęste i klejące się.

Podawaj posypane natką pietruszki i posiekanym czerwonym chilli.


Zobacz rewelacyjny przepis na zupa grzybowa ze świeżych grzybów.


Rekomendowane przepisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *