Chrupiące kalmary w oliwie z oliwek smażone

kalmary pokrojone w krążki, a następnie obsypane mąką i krótko smażone na oliwie

Chrupiące kalmary to błyskawiczne danie. Udowadnia ono, że przy odrobinie chęci nawet pod naszą szerokością geograficzną można choć przez chwilę poczuć się, jak nad Morzem Śródziemnym. Pod dwoma wszakże warunkami, trzeba mieć świeże owoce morza i dobrze je przygotować. Podczas przyrządzania kalmarów po pierwsze nie sugeruj się ich wyglądem, ponieważ smakują naprawdę lepiej aniżeli wyglądają. Po drugie smaż je naprawdę krótko, w przeciwnym razie stwardnieją i zrobią się „gumiaste”. A to główny powód, dla którego nie lubi się kalmarów.

Składniki

3 średniej wielkości kalmary
mąka pszenna
oliwa z oliwek do smażenia
cytryna
sól

Przepis na chrupiące kalmary

Oczywiście świeże kalmary to podstawa. Jeżeli masz możliwość poproś sprzedawcę, aby oczyścił je dla Ciebie. Oczywiście możesz również użyć kalmarów mrożonych (tuby). W tym ostatnim przypadku rozmroź je wcześniej. Jeżeli masz całe kalmary należy je dobrze oczyścić. Przede wszystkim trzeba odciąć głowę, następnie z tejże odciąć smaczne ramiona, samą głowę z okiem wyrzucić. Z wnętrza tuby należy usunąć wszystko włącznie ze szkieletem. Nie ma rady, trzeba jak najgłębiej włożyć palce i wyjąc wszystko, co tylko się da. Warto również odciąć płetwy. Kto sprytny wie, że tak naprawdę wystarczy przyłożyć nóż do łączenia tuby z płetwą wzdłuż tuby, a wtedy okręcając delikatnie tubą płetwa sama odejdzie. Z wierzchu oczyść kalmary starannie lecz delikatnie zeskrobując nożem warstwę śluzu i skóry. Następnie umyj i osusz głowonogi.

Ostrym nożem pokrój w poprzek tuby kalmarów na krążki o pożądanej przez Ciebie szerokości. Nie ma potrzeby teraz już myć głowonogów, bo usuniesz cały ich smak wraz z wodą. Pamiętaj, że chyba najsmaczniejszym elementem kalmarów są ich ramiona. Nie zapomnij o nich.

W rondelku albo na teflonowej patelni rozgrzej oliwę. Oczywiście nie musi to być oliwa extra vergine, bo ta jest zbyt cenna do smażenia. Tłuszczu powinno być tyle, aby krążki kalmarów swobodnie w nim pływały. Krążki kalmarów tuż przed smażeniem obtocz w mące. Obtoczone w mące kalmary przełóż na sito i strzep z nich nadmiar mąki.

Porada-> kalmarów nie wolno solić, ponieważ będą twarde. Solimy je dopiero po przyrządzeniu, na talerzu.

Gdy oliwa jest już bardzo dobrze rozgrzana (ale wciąż nie dymi!) wrzuć na patelnię kalmary. Smaż kalmary w sumie 2-3 minuty w zależności od wielkości i grubości krążków. Absolutne nie dłużej, bo staną się gumiaste. Usmażone chrupiące kalmary wyłóż na krótką chwilę na ręczniki papierowe, aby odciekły z nadmiaru tłuszczu.

Posól kalmary dopiero teraz, już na talerzu. Podawaj z cząstkami cytryny. Smacznym dodatkiem będzie np. sos czosnkowy albo „tysiąca wysp”. Ale to z Grecją już nie będzie miało nic wspólnego.


Wypróbuj świetny przepis na kalmary w cieście piwnym.


Rekomendowane przepisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *