Gulasz po węgiersku przygotowujemy z kawałków wołowiny duszonej na wolnym ogniu z dodatkiem cebuli, pomidora, a także sporej ilości mielonej papryki. Całość można podlać czerwonym winem. Gulasz po węgiersku, na który podaję poniżej przepis to oryginalny perkelt wołowy. Dla Węgrów to oczywiste, że gulasz to właśnie perkelt, dla nas niekoniecznie. Ten klasyczny gulasz węgierski winien dochodzić w tzw. krótkim sosie co oznacza, że zalanie mięsa obfitą ilością sosu jest po prostu „nie po węgiersku”. Perkelt wołowy to kwintesencja smaku papryki, mięsa i smalcu. Spróbuj zrobić taki gulasz dokładnie według mojego przepisu nie zmieniając nic. By poczuć, dlaczego kuchnia węgierska jest jedną z najsmaczniejszych na świecie.
Składniki
800 gramów wołowiny (karczek, łopatka, plecko);
1 duża cebula;
średniej wielkości czerwona papryka;
mała ostra papryczka;
duży pomidor;
2 ząbki czosnku;
smalec wieprzowy (najlepiej z mangalicy);
słodka, mielona papryka (węgierska naprawdę robi różnicę);
czerwone, wytrawne wino węgierskie, np. Kekfrankos;
szklanka węgierskiej zacierki (tarhonya);
Przepis na gulasz po węgiersku
Mięso umyj, dokładnie osusz ręcznikami papierowymi i pokrój w grubą kostkę (około 4×4). Cebulę obierz i pokrój w drobną kostkę. Jeśli masz dodaj koniecznie pokrojony w drobną kostkę plaster wędzonej słoniny węgierskiej.
Porada-> słonina wędzona doda niewiarygodnego smaku perkeltowi.
W garnku (najlepiej żeliwnym) rozgrzej 2 łyżki smalcu wieprzowego. Na smalcu zeszklij cebulę. Następnie zgaś pod garnkiem gaz i wsyp do niego 1 kopiatą łyżkę słodkiej, mielonej papryki. Wymieszaj, aby papryka połączyła się z tłuszczem, a następnie ponownie włącz gaz pod patelnią. Tę czynność Węgrzy stosują, by papryka, która zawiera naturalny cukier nie przypaliła się. Gdy masa na patelni zacznie skwierczeć wlej szklankę wrzącej wody i dokładnie wymieszaj, aby powstał gęsty sos. Do tak przygotowanej bazy wrzuć mięso i smaż je około 10 minut mieszając co jakiś czas, aby dobrze pokryło się pastą paprykową.
Obierz i posiekaj drobno czosnek. Wrzuć go do garnka razem z ostrą papryczką (w całości, rozpadnie się podczas duszenia). Wlej do garnka tylko tyle gorącej wody, aby ledwie przykryła mięso. Garnek przykryj pokrywką, nastaw pod nim jak najwolniejszy gaz i duś mięso 1 godzinę. od czasu do czasu sprawdzaj stan płynu w garnku. Gdy jest go za mało dolej odrobinę.
Po godzinie sprawdź twardość mięsa, zwykle potrzebuje kolejnej godziny duszenia. Dodaj teraz obranego ze skóry i pokrojonego na cztery części pomidora, a także grubo pokrojoną (wypestkowaną) czerwoną paprykę. Od tej pory uzupełniaj płyn, na zmianę wodą i czerwonym winem z tendencją do zwiększania częstotliwości dolewania wina kosztem wody. Pamiętaj, że płynu ma być po dolaniu tyle, aby ledwie przykrywał mięso. Na koniec, gdy mięso jest już miękkie posól całość według własnego smaku.
Podawaj z zacierką lub galuszkami oraz koniecznie z kiszonkami.
Zrób także świetny gulasz wiedeński saftgulasch. Zaskakuje wybornym smakiem i dodatkami. Podobnie jak ogony wołowe duszone w winie z rozmarynem.